File sape_code_include.php not found.

» » Психолог, засновник біхевіоризму

 
 
 

Психолог, засновник біхевіоризму

Автор: Наталя Мельничук от 9-01-2018, 12:17, посмотрело: 155

0

1878 - Джон Бродес Уотсон (пом. 1958), американський психолог, засновник біхевіоризму.
Джон Бродес Уотсон (рідко. Джон Броадус Уотсон, англ. John Broadus Watson, 9 січня 1878 - 25 вересень 1958) - американський психолог, засновник біхевіоризму (від англ. Behavior - поведінка) - однієї з найпоширеніших теорій в західній психології XX століття.
Джон Бродес Уотсон народився 9 січня 1878 року. Емма і Пайкенс Уотсон - батьки Джона - жили в Південній Кароліні, в невеликому містечку Тревелерс Рест. Мати була дуже релігійна, тому життя хлопчика була сповнена обмежень і заборон. Сам Пайкенс надавав перевагу досить розгульне життя, скандали на цьому грунті привели до відходу батька з сім'ї в 1891 році, коли хлопчикові було 13 років. Джон був прив'язаний до батька, тому важко переживав розлуку і до кінця життя не зміг пробачити йому це.
Джон Уотсон виріс в Грінвіллі (Південна Кароліна) і отримав диплом магістра в розташованому там же Університеті Фурмана. За порадою одного зі своїх викладачів він вступив потім до Чиказького університету з метою вивчати філософію під керівництвом Джона Дьюї. Однак, за його власними словами, він не розумів, про що взагалі говорить Дьюї і незабаром вважав за краще змінити наукового керівника, звернувшись до психолога Джеймсу Енджелла і фізіологові Генрі Дональдсон. Він збирався працювати разом з Жаком Льобом над дослідженням мозку собак. Спільне вплив цих вчених привело його потім до формування суворого, об'єктивного підходу до дослідження поведінки.
Його докторська дисертація, захищена в Чиказькому університеті в 1903 році ( «Навчання тварин: Експериментальне дослідження фізичного розвитку білого щура, сполученого з ростом нервової системи») була першою сучасною книжкою по поведінці щурів.
24 лютого 1913 Джон Уотсон прочитав в Нью-Йорку знамениту лекцію (маніфест) - «Психологія з точки зору біхевіористи». З часу біхевіоризму психологія стала бурхливо розвиватися, як експериментальна наука. Уотсон взагалі заперечував свідомість як предмет наукового дослідження, зводячи психічні явища до різних форм поведінки, що розуміється як сукупність реакцій організму на стимули із зовнішнього середовища. Мета психологічного вивчення - передбачити, якою буде реакція, і визначити природу чинного стимулу.
Біхевіоризм (англ. Behavior - поведінка) - напрям в психології людини і тварин; буквально - наука про поведінку.
Цей напрямок в психології визначило образ американської психології на початку XX століття, радикально перетворював всю систему уявлень про психіку. Його кредо висловлювала формула, згідно з якою предметом психології є поведінка, а не свідомість. Оскільки тоді було прийнято ставити знак рівності між психікою і свідомістю (психічними вважалися процеси, які починаються і закінчуються у свідомості), виникла версія, ніби, усуваючи свідомість, біхевіоризм тим самим ліквідує психіку. Засновником цього напряму в психології був американський психолог Джон Уотсон.
Найважливішими категоріями біхевіоризму є стимул, під яким розуміється будь-який вплив на організм з боку середовища, в тому числі і дана, готівкова ситуація, реакція і підкріплення, в якості якого для людини може виступати і словесна або емоційна реакція оточуючих людей. Суб'єктивні переживання при цьому в сучасному біхевіоризмі заперечуються, але ставляться в положення, підпорядковане цим впливам.
У другій половині XX-го століття біхевіоризм був заміщений когнітивної психологією, яка з тих пір домінує в психологічній науці [1]. Однак багато ідей біхевіоризму до сих пір використовуються в певних напрямках психології та психотерапії.

Категория: Новини

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.