File sape_code_include.php not found.

» » Розшифровка Розетського каменю

 
 
 

Розшифровка Розетського каменю

Автор: Наталя Мельничук от 27-09-2014, 11:31, посмотрело: 1 066

0

Розшифровка Розетського каменю    1822 - Жан Франсуа Шампольон повідомив про розшифровку Розетського каменю.
Жан-Франсуа Шампольон (фр. Jean-François Champollion; 23 грудня 1790 - 4 березня 1832) - французький історик-орієнталіст і лінгвіст, засновник єгиптології. Був членом Французького географічного товариства. Почесний член Російської імператорської академії наук (1827). Завдяки проведеній ним розшифровці тексту Розеттського каменю 14 вересня 1822 стало можливим читання єгипетських ієрогліфів і подальший розвиток єгиптології як науки.
Молодший брат Жака-Жозефа Шампольйона (1778-1867), бібліотекаря і професора палеографії, що займався освітою брата і прищепив йому любов до археології.
З 1986 року в Фіжаці існує музей засновника єгиптології.
Розеттський камінь - плита з гранодиоритов, знайдена в 1799 році в Єгипті біля невеликого міста Розетта (тепер Рашид), недалеко від Александрії, з вибитими на ній трьома ідентичними за змістом текстами, в тому числі двома на давньоєгипетському мовою - написаними староєгипетськими ієрогліфами і єгипетським демотичним листом, і однією давньогрецькою мовою. Давньогрецький був добре відомий лінгвістам, і зіставлення трьох текстів послужило відправною точкою для розшифровки єгипетських ієрогліфів. З 1802 року Розеттський камінь зберігається в Британському музеї (Інв. Номер EA 24).
Текст каменю являє собою подячну напис, яку в 196 г. до н. е. єгипетські жерці адресували Птолемею V Єпіфанов, чергового монарху з династії Птолемеїв. Початок тексту: «Новому царю, який отримав царство від батька» ... У період еллінізму багато подібні документи в межах грецької ойкумени поширювалися у вигляді бі-або трілінгвістіческіх текстів, що і співслужило згодом добру службу лінгвістам.
Камінь був виявлений 15 липня 1799 капітаном французьких військ в Єгипті П'єром-Франсуа Бушар при спорудженні форту Сен-Жюльєн поблизу м Розетти на західному рукаві дельти Нілу (сучасне місто Рашид). Офіцер зрозумів важливість знахідки і відправив камінь в Каїр, де за рік до цього за наказом Наполеона було відкрито Інститут Єгипту (Institut de l'Egypte). У 1801 році французи зазнали в Африці поразку від англійців і були змушені передати їм камінь разом з низкою інших пам'яток.

Категория: Новини

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.